Sapel » Sprawne czujniki gazu – jakie muszą spełniać wymagania?

Sprawne czujniki gazu – jakie muszą spełniać wymagania?

Czujniki gazu to urządzenia, które w bardzo dużym stopniu podnoszą bezpieczeństwo osób oraz infrastruktury w obiektach, w których może występować zagrożenie ze strony gazów wybuchowych lub toksycznych. Ze względu na ich kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa korzystania z danego obiektu należy upewnić się, że urządzenia te będą w pełni sprawnie i skutecznie spełniać funkcje, do których są przeznaczone. Dowiedz się zatem, jakie wymagania muszą spełniać czujniki gazu, aby mogły być legalnie dopuszczone do użytku.

Sprawne czujniki gazu – jakie muszą spełniać wymagania

Dlaczego certyfikacja czujników gazu jest tak ważna?

Czujniki gazu mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w różnego typu obiektach, m.in. budynkach mieszkalnych, zakładach przemysłowych, garażach i parkingach podziemnych, biurowcach, obiektach użyteczności publicznej i wielu innych. W grę wchodzą życie ludzkie i bezpieczeństwo infrastruktury wartej niekiedy nawet miliony złotych.

Stąd też czujniki gazu w obiektach, w których wymagana jest ich instalacja, powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i jakości, dzięki którym dokonywane pomiary będą miarodajne i pozwolą właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia.

Czym kierować się przy wyborze czujnika gazu?

Poważnym błędem okaże się wybór czujników gazu, które znajdują się na najniższej półce cenowej. Skuteczność ich działania bardzo często pozostawia bowiem sporo do życzenia. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań od cenionych producentów.

Certyfikat CE

Oczywistością jest wybór czujnika, który będziesz przeznaczony do detekcji konkretnego gazu, który może stanowić zagrożenie w danym obiekcie. Pod względem jakości należy natomiast sięgnąć po czujnik, który będzie posiadał znak CE, czyli certyfikat jakości, potwierdzający zgodność deklaracji producenta z przepisami, które regulują wymagania co do jakości danych urządzeń. Certyfikat jakości CE potwierdza, że czujnik gazu spełnia wymagania, jakie stawiają przed tego typu urządzeniami dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i ochrona zdrowia.

Wybierz urządzenie objęte gwarancją

Czujniki gazu powinna zapewnić sprawne działanie przez co najmniej kilka lat, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było objęte kilkuletnim okresem gwarancyjnym.

Dostosowanie urządzenia do warunków panujących w obiekcie

Każdy obiekt charakteryzują się innymi warunkami, jakie panują wewnątrz. Najbardziej ekstremalne zjawiska, takie jak wysoka temperatura czy duża wilgotność mogą występować w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Aby czujnik gazu działał prawidłowo w trudnych warunkach, należy wybrać taki model, którego wytrzymałość i tolerancja będą mieściły się w zakresie wartości, jakie panują w obiekcie.